İlahi Kurgu

Evren niye var, insan niçin dünyaya geldi, bu dünyada kendisinden beklenen nedir? Sorularını insanın bakış açısı ile cevaplama çabaları günümüze kadar karşılıksız kalmıştır. Bu kitap ile neredeyse tüm din felsefesi ve ilahiyat çalışmalarından farklı olarak insan hayatının Allah’ın ne işine yaradığını cevaplanmaktadır. Her iş bir amaç için ve her alet bir işe yaraması için yapılır. Hayat insandan önce hayatı yaratanın işine yaramalıdır. İnsanın varlık sebebi Allah’ın Hayatı Niye Yarattığı ile ilgilidir.
Özgün Kuram temelde, Allah’ın yaratmadan önce dilemesi bağlamında evreni gelecek hakkındaki bilgisini kesinleştirmeden sadece tüm potansiyel ve ihtimalleri ile tasavvur etmesine dayanmaktadır. Özgün kuramı oluşturan sacayağının ilki, Olasılıklı Evren teorisidir. Allah evreni ve içindeki her şeyi gelecek hakkında bilgisini kesinleştirmeden yarattığı için evrim sürecini (Hedefli Evrimleşmeyi) bir araç olarak kullanmıştır. Kuramın ikinci ayağını İçkin Zaman teorisi oluşturmaktadır. Bu teori Allah’ın zaman içi veya zaman dışı olmasının yol açtığı zamansal çelişkileri giderir. Allah’ın kaderi önceden belirleyerek değil düzenleyerek yönetmesine bağlı olarak kendi hükümlerinin ve insanların özgür iradeleri ile yaptıkları seçimlerin aynı zamansal boyutta bulunabilmelerini sağlar. Kuramın üçüncü ve son ayağı ise Ol Emri Tekilliği (Singularitesi) olgusudur. Bu tekillikle Allah evrenden aldığı verimi arttırmıştır.
Bu kitapta Evren – Yaşam ve İnsanı birbirine bağlayan Allah’ın İlahi Kurgusu Kuran teolojisine dayanarak oluşturulan Özgün Kuram ile ortaya konulmakta ve Evrenin niye yaratıldığı? Hayatın ve ölümün ne işe yaradığı? İnsanın varlık amacının ne olduğu? Soruları cevaplanmaktadır.
Allah Hayatı Niye Yarattı isimli bu çalışma ile geleneğin doğma haline gelmiş bazı dini kabulleri ve gerekçeleri eleştirel ve bilimsel açıyla incelenmektedir. Kuran teolojisi ve büyük bilimsel teoriler Özgün Kuram altında uzlaştırılmış ve tümdengelim yolu ile Allah’ın İlahi Kurgusu çözümlenmiş bunun sonucunda evrenin niye yaratıldığı ve hayatın ne işe yaradığı ve yaratışı amacının ne olduğuna dini-felsefi bir çözüm sunulmaktadır.

Kitabın İçeriği Hakkında Bilgi Almak İstiyorsanız Lütfen Tıklayın!

Blog yazılarımızdan bilgi almak isterseniz mail adresinizi girin.

ALLAH HAYATI NİYE YARATTI?

Satın Al

Kitabımızı güvenle satın alabilirsiniz! Pazaryerleri sayesinde satın alma işlemi, kolay ve güvenli bir şekilde tamamlanır ve kitabınız hızlı bir şekilde kapınıza teslim edilir.

İletişim

Email: info@allahhayatinedenyaratti.com